Tijekom provedbe projekta „Baranja – Spoj tradicije i inovacije“, naši su učenici imali priliku doživjeti Baranju na jedinstven način – kroz spoj povijesti, kulture i najmodernije tehnologije. Jedna od ključnih aktivnosti bila je posjet Prezentacijsko-edukacijskom centru Tikveš, smještenom u sjevernom dijelu Park prirode Kopački rit.
Ovaj centar nudi multimedijalni i interaktivni postav koji na zanimljiv i edukativan način približava prirodne fenomene i bogatstva Kopačkog rita. Učenici su kroz digitalne sadržaje i suvremenu tehnologiju mogli istraživati raznoliki biljni i životinjski svijet, ali i upoznati bogatu kulturno-povijesnu baštinu ovoga kraja. Centar Tikveš nije samo prostor za učenje, već i za istraživanje i otkrivanje skrivenih ljepota jednog od najposebnijih parkova prirode u Hrvatskoj.

U okviru istog izleta posjetili smo i Batinu te impresivni Batinski spomenik, s kojeg se pruža pogled na ušće Drave u Dunav – simbolično mjesto povijesnog značaja.

Put nas je dalje odveo do Baranjske kuće u Karancu, gdje smo se upoznali s tradicionalnom baranjskom arhitekturom i načinom života kroz povijest.
Posebno dojmljiva bila je i „Ulica zaboravljenog vremena“, seoski muzej starih zanata koji vjerno prikazuje kako je nekad izgledao život u baranjskim selima. Sastoji se od sedam starih ambara u kojima su smještene radionice: tkalačka, stolarska, lončarska, bačvarska, te autentične prostorije poput brijačnice i gostionice „Pod kruškom“. Učenici su imali priliku vidjeti i vagon stare uskotračne željeznice koji je kasnije prenamijenjen u klomparsku radionicu, kao i kovačev stan – nekadašnju kovačnicu.
Ova etnografska zbirka, od rujna 2023. godine službeno je proglašena kulturnim dobrom te je upisana u registar kulturnih dobara Republike Hrvatske. Zbirka broji čak 847 predmeta koji svjedoče o bogatoj tradiciji i svakodnevici baranjskih sela.
Ovaj izlet bio je nezaboravno iskustvo koje je na poseban način spojilo učenje, tradiciju i suvremene tehnologije te nas još jednom podsjetilo koliko je važno očuvati našu kulturnu i prirodnu baštinu.
Olivera Stojaković, dipl. ing.
