Prva srednja škola Beli Manastir obilježila je Svjetski i Europski tjedan novca pod sloganom, kojeg je objavilo Ministarastvo financija, “Ne budi kao guska u magli, s financijama ne nagli!” U svijetu gdje financijske odluke oblikuju našu sadašnjost i budućnost, naša škola prepoznala je važnost obrazovanja mladih o financijskoj pismenosti. Tijekom Svjetskog i Europskog tjedna novca, učenici su kroz niz kreativnih i edukativnih aktivnosti stekli ključne vještine i znanja o upravljanju novcem.
U našaoj školi organizirali smo niz aktivnosti s ciljem podizanja razine financijske pismenosti kod učenika:
- Istraživanje i debata o suvremenom novcu – Učenici su kroz istraživački rad i debatu proučavali pojam i vrste suvremenog novca, što je služilo kao uvod u daljnje aktivnosti.
- Interaktivna predavanja i radionice – Kroz ove aktivnosti učenici su se upoznali s čekovima, mjenicama, obveznicama, dionicama, plaćama, tekućim i žiro računima, kreditnim i debitnim karticama, kreditima te različitim oblicima štednje i ulaganja.
- Inovativna radionica na kojoj su učenici istraživali mogućnosti korištenja alata umjetne inteligencije u upravljanju osobnim financijama.
- Izrada edukativnog panoa – Posebno popularna bila je radionica na kojoj su učenici pripremali materijal za izradu panoa s financijskom pričom o zarađivanju, trošenju i štednji novca.
- Praktične vježbe – Nakon teorijskih znanja, učenici su prelazili na praktični dio gdje su popunjavali mjenice, izračunavali diskontiranu vrijednost mjenice prilikom kupnje ili prodaje mjenice, ispunjavali naloge za plaćanje, računali kamate, izračunavali neto plaću.
- Kvizovi znanja – Za provjeru stečenog znanja organizirani su kvizovi koji su dodatno motivirali učenike za usvajanje financijskih koncepata.
Financijska pismenost nije samo osobna odgovornost već i društvena potreba. Razvijanjem financijskih vještina, mladi se osposobljavaju za donošenje boljih odluka o potrošnji, štednji i ulaganju, čime povećavaju svoje šanse za financijski stabilnu budućnost. Ulaganje u financijsko obrazovanje ključno je za jaču financijsku sigurnost i pojedinca, ali i cijelog društva.
Sanja Borojević, dipl. ekonomistica i Olivera Stojaković, dipl. ing.

