Datum objave: 12. veljače 2025.
Kategorija: Vijesti

Obilježavanje Dana sigurnijeg interneta 2025. – Zabavno, poučno i interaktivno!

Ovogodišnje obilježavanje Dana sigurnijeg interneta u našoj školi bilo je prepuno zanimljivih i interaktivnih aktivnosti! Učenici su kroz kreativne radionice, kvizove i digitalne projekte učili o sigurnosti na internetu, a sve s ciljem stvaranja odgovornijih i svjesnijih online korisnika.

Povezivanje s vršnjacima diljem Europe

Sudjelovanjem u eTwinning projektu „Dan sigurnijeg interneta 2025.“, povezali smo se s učenicima i nastavnicima iz drugih gradova Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine i Turske. Zajedno smo razmjenjivali iskustva i primjere dobre prakse, a učenici 1.r razreda, zanimanja tehničar cestovnog prometa izradili su edukativne plakate na važne teme:

  • Sigurnost na internetu – Kako se zaštititi?
  • Zaštiti svoje podatke: Privatnost na internetu
  • Tvoj digitalni otisak ostaje zauvijek!
  • Bonton na internetu – Kako se ponašati online?
  • 10 zlatnih pravila sigurnog surfanja
  • Cyberbullying – Kako ga prepoznati i zaštititi se?
  • Kako zaštititi svoj mobitel, računalo i podatke?

Njihovi radovi objavljeni su na stranici projekta kako bi pomogli podizanju svijesti o važnosti digitalne sigurnosti među vršnjacima.

„Nemoj zagristi udicu!“ – Učimo prepoznati online prijevare

U okviru projekta „Budi Internet genijalac“, učenici 1.m razreda, zanimanja tehničar za mehatroniku, sudjelovali su u radionici „Nemoj zagristi udicu“, koja ih je naučila kako prepoznati online prijevare. Radionica je započela intrigantnim pitanjem: Što zapravo znači riječ prevara?

Nakon diskusije, učenici su se upoznali s pojmovima phishing, catfishing i smishing te kroz Phishing kviz testirali svoje znanje. Na kraju su kreirali plakat Sigurni na mreži – Zajedno gradimo bolji internet, koji su postavili u učionici kao podsjetnik na najvažnije mjere zaštite.

„Ljubav ili ne?“ – Intimni odnosi u digitalnom svijetu

Posebno zanimljiva bila je radionica „Ljubav ili ne?“, u kojoj su učenici 1.q razreda raspravljali o sextingu i sextortionu, važnosti zaštite osobnih podataka te rizicima dijeljenja privatnih sadržaja online.

Koristeći interaktivne alate poput Mentimetra, učenici su anonimno dijelili svoja razmišljanja o pitanjima:

  • Što za vas znači povjerenje u digitalnom svijetu?
  • Koliko često dijelimo informacije koje bi trebale ostati privatne?

Zaključili su da internet, iako moćan alat za komunikaciju, nosi i brojne opasnosti ako se ne koristi odgovorno.

Chatbotovi koji prepoznaju neprimjerene komentare? Da, i to smo radili!

Učenici koji pohađaju fakultativni predmet „Umjetna inteligencija: od koncepta do primjene“ kreirali su vlastite chatbotove osmišljene za prepoznavanje neprimjerenih komentara na društvenim mrežama. Ovi AI asistenti mogu pomoći u borbi protiv cyberbullyinga i toksičnih online interakcija!

Kako bismo dodatno podigli svijest o sigurnosti na internetu, učenici su:
Objavili digitalne radove na Padlet ploči i uredili pano u predvorju škole s ključnim informacijama o sigurnosti online.

Ova slika ima prazan alt atribut ; naziv datoteke je dsi-web.jpg

Obilježavanje Dana sigurnijeg interneta u našoj školi bilo je pravo putovanje kroz svijet digitalne sigurnosti. Kroz kreativne zadatke, edukativne radionice i inovativne tehnološke projekte, učenici su učili kako odgovorno koristiti internet i zaštititi se u online svijetu.

#Zajedno stvaramo sigurniji internet – jedan klik u sigurnom smjeru!

Olivera Stojaković, dipl. ing.

Pročitajte još

Bit, broj 12

Bit, broj 12

Dragi učenici, roditelji i prijatelji škole,s ponosom vam predstavljamo novi broj našeg školskog časopisa! U ovom izdanju donosimo vam pregled aktivnosti koje smo provodili u prvom obrazovnom razdoblju. Link: https://v1.madmagz.com/magazine/2033353 A mag created with...

27. siječnja – Dan sjećanja na holokaust

27. siječnja – Dan sjećanja na holokaust

Holokaust je mračna točka povijesti čovječanstva s milijunima nedužnih žrtava. Vrhunac je to zamračenja ljudskoga uma i drugo ime za patnju, nepravdu i mržnju.  Poučavanjem o Holokaustu borimo se za svijet u kojem se to više nikada neće ponoviti. Danijela Muženjak...

Skip to content