STRUČNA SURADNICA PSIHOLOGINJA:
Anastazija Kalčić, mag.psych.
![](https://ss-prva-bm.skole.hr/wp-content/uploads/sites/2021/2025/01/slika-tablica-psihologinja.png)
BROJ TELEFONA:
099 162 14 94
URED SE NALAZI U DRUGOJ ZGRADI NA 1.KATU
ŠTO RADI ŠKOLSKA PSIHOLOGINJA?
Planiranje rada škole i organizacija rada škole
Psihologinja sudjeluje u izradi dokumenata važnih za funkcioniranje škole kao što su godišnji plan i program rada škole i školski kurikulum, školski preventivni program i plan rada za učenike s teškoćama. Osim toga, sudjeluje u upisima za prvi razred i formiranju razrednih odjela kao i nekim drugim prigodnim aktivnostima koje obogaćuju rad školske ustanove.
Rad s učenicima
Najvažnije područje rada psihologinje je rad s učenicima. Osim utvrđivanja stanja na području akademskih kompetencija, emocionalnog razvoja, osobina ličnosti, socijalnih vještina, ponašanja i razredne/školske klime, psihologinja provodi individualno i grupno savjetovanje s učenicima kako bi se unaprijedilo učenje i postignuće te mentalno zdravlje učenika.
Neposredan odgojno-obrazovni rad odnosi se i na kreiranje i provedbu preventivnih programa koji se najčešće odvijaju u obliku radionica s učenicima. Cilj takvih programa je izgradnja pozitivnog odnosa učenika s vršnjacima i zaštita ili otkrivanje poteškoća u području mentalnog zdravlja.
Rad s roditeljima
Kako bi naši učenici izrasli u odgovorne i zadovoljne mlade ljude iznimno je važan partnerski odnos roditelja i škole. Tom partnerskom odnosu nastoji pridonijeti i psihologinja kroz sudjelovanje u roditeljskim sastancima kada kroz predavanja ili radionice donosi teme koje roditeljima koristiti u suočavanju s izazovima roditeljstva, adolescencije kao razvojnog razdoblja te uspješne komunikacije. Osim toga, psihologinja s roditeljima surađuje i na individualnim i grupnim savjetovanjima kako bi zajedno odgovorili na razvojne potrebe učenika.
Rad s nastavnicima
Psihologinja surađuje sa svim radnicima Škole. Suradnja s nastavnicima odnosi se na zajednički savjetodavni rad s učenicima, vođenje pedagoške dokumentacije, provođenje radionica, stručna usavršavanja, razvijanje strategija individualizacije u području prepoznatih teškoća i sl.
Skrb za mentalno zdravlje
Psihologinja svakodnevnim radom u školi nastoji promovirati pitanja važna za psihofizičko zdravlje u školskoj okolini te provodi različite aktivnosti u suradnji s nastavnicima, roditeljima, ali i stručnjacima drugih institucija (školska medicina, Zavod za socijalni rad, policija, Nastavni zavod za javno zdravstvo…) kako bi školska i obiteljska klima bila podržavajuća i omogućila zdrav razvoj adolescenata.
Važno je da u našoj školi razvijamo odnose koji uključuju povjerenje i poštovanje. Obratite se i osjećajte se sigurno podijeliti svoje misli i osjećaje sa mnom, vašom psihologinjom, bez obzira radi li se o trenutnoj stresnoj situaciji koju proživljavate, odnosima s drugim ljudima, nesigurnosti oko donošenja nekih odluka ili nekim drugim izazovima.
Svima nam je ponekad potrebna pomoć kako bismo svoj problem sagledali iz drugog kuta ili trebamo podršku tijekom rješavanja problema ma kako oni veliki ili mali bili.